СТАВЛЕНИК НАРКОМА: КАР’ЄРА ПЕТРА СЕМЕНОВА ЯК ПРИКЛАД РОЗПРАВИ РАДЯНСЬКОЇ ТОТАЛІТАРНОЇ СИСТЕМИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24919/3083-6158.17/59.15

Ключові слова:

П. Семенов, органи ДПУ, репресії, тоталітарна система.

Анотація

Анотація. Мета дослідження полягає в дослідженні основних етапів біографії Петра Васильовича Семенова (1898–1937) – одного з представників радянських чекістів високого рангу, які доклали зусиль для створення репресивно-карального апарату. В основу методології дослідження покладено принципи історизму, об’єктивності, комплексності та системності. Для досягнення мети використано порівняльно-історичний та проблемно-хронологічний методи. Архівні документи досліджувалися на основі використання методів джерелознавства та герменевтичного аналізу. Наукова новизна полягає в простеженні просування кар’єрними сходами Петра Семенова та визначенні кола осіб, з якими він був пов’язаний на цьому шляху. Проаналізовані механізми, які були задіяні тоталітарною системою для максимального використання цих людей задля власного посилення, а також те, чином відбувалось їх знищення в умовах загострення внутрішньої боротьби та прагнення приховати незлічену кількість власних злочинів. Висновки. Разом з багатьма подібними діячами П. Семенов брав активну участь у формуванні основ тоталітарного режиму в країні, виконував функції його захисту, в тому числі шляхом виконання злочинних наказів, що призвело до знищення багатьох співгромадян. Наявність службових звʼязків та особисті якості, що відповідали вимогам роботи в чекістських структурах, забезпечували швидке просування кар’єрними сходами, високі нагороди та до певного моменту схвалення владою. Однак з початком репресивної кампанії другої половини 1930-х років навіть чекісти не могли почуватися в безпеці. Багатьох з них репресували за тими ж вигаданими звинуваченнями і статтями Кримінального кодексу про контрреволюційну діяльність, за якими вони знищували громадян своєї країни, старанно вибудовуючи власні кар’єри. П. Семенов став прикладом того, як система розправлялася з тими, хто їй вже був не потрібен. Саме такі, як він, мусили взяти на себе відповідальність за вади, злочини і прорахунки тоталітарної системи, аби ще на довгі десятиліття їй вдавалося зберігати всеохоплюючий контроль над радянським суспільством.

Посилання

Архів УСБУ в Одеській області – Архів Управління Служби безпеки України в Одеській області.

Бажан, О., & Золотарьов, В. (2008). Одіссея комбрига Петра Семенова. Одесика, Вип. 6, 86–97.

ГДА СБУ – Галузевий державний архів Служби безпеки України.

ДАОО – Державний архів Одеської області.

Наказ НКВС СРСР від 13 грудня 1935 року № 823.

Окіпнюк, В. (2001). Державне політичне управління УСРР (1922‒1934 рр.): історико-юридичний аналіз: автореф. дис. ... канд. іст. наук: 12.00.01. Київ.

Смолій, В. (2002), (ред.). Політичний терор і тероризм в Україні. XIX ‒ XX ст. Історичні нариси / Д. Архієрейський, О. Бажан, Т. Бикова та ін. Київ: Наукова думка.

Радянські органи державної безпеки в Україні (1918–1991 рр.): історія, структура, функції (2014). (Матеріали круглого столу, 19 грудня 2013 р., м. Київ) / упоряд.: О. Бажан, Р. Подкур. Київ.

Реабілітовані історією (2014). Харківська область: Книга друга / КЗ «Редакційно-видавнича група Харківського тому серії «Реабілітовані історією»». Київ; Харків: Оригінал.

Шаповал, Ю., & Золотарьов, В. (2002). Всеволод Балицький. Особа, час, оточення. Київ: Стилос.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-04-15