ЗВІТИ ПРО РЕЛІГІЙНО-МОРАЛЬНИЙ СТАН ПАРАФІЯН БОРИСЛАВСЬКОГО ДЕКАНАТУ ПЕРЕМИШЛЬСЬКОЇ ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКОЇ ЄПАРХІЇ (1936 Р.)

Автор(и)

  • Юрій СТЕЦИК Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, Україна https://orcid.org/0000-0003-1795-687X

DOI:

https://doi.org/10.24919/3083-6158.17/59.14

Ключові слова:

звіт, парох, парафія, парафіяльна людність, деканат, єпархія.

Анотація

Анотація. Мета дослідження – подати огляд основних питань, які описує парафіяльне духовенство, та запровадити до наукового обігу укладені ними звіти. Методологія дослідження. Для верифікації документального матеріалу проведено аналітичну та синтетичну критику інформаційного джерела. Наукова новизна вбачається у запровадженні рукописної архівної документації до широкого дослідницького вжитку. Висновки. У 30-их роках XX ст. парафіяльні спільноти Бориславського деканату Перемишльської греко-католицької єпархії, відповідно до звітів місцевих парохів, відзначалися певними здобутками у моральному та релігійному житті: чисельною і регулярною участю у літургіях, прийняттям Святих Тайн (Сповіді та Причастя), святкуванням церковних свят, утриманням храму в належному стані, складенням пожертв на потреби церкви, самоорганізацією церковних братств та релігійних товариств, укладенням церковних шлюбів, дотриманням християнських заповідей, передплатою та читанням релігійної католицької преси, неприйняттям вчень християнських сект та атеїстичних поглядів комуністичної пропаганди. Парафіяльні згромадження дбали про піднесення християнської духовності. Негативний вплив мало прибуття значної кількості найманих робітників до Бориславського нафтового басейну, котрі порушували місцеві звичаї та традиції і розхитували локальну корпоративну християнську духовність. У таких умовах існувала необхідність згуртування парафіян для захисту своєї рідної віри, мови, культури, історії та основ християнського виховання. Вважаємо, що деканальна греко-католицька спільнота зуміла вистояти перед викликами часу та зберегла свою християнську і національну ідентичність.

Посилання

Біликівський, Т. (2021). Нариси з історія села Попелі. Дрогобич: Посвіт.

Галик, В., Стецик, Ю. (2013). Історія церковно-релігійного життя в селі Уличне на Дрогобиччині (XVI – початок XXI ст.): монографія. Дрогобич: Видавництво ТзОВ «Трек-ЛТД».

Грицишин, А., Грицишин, І. (2023). Орів. Історія гірського села. Дрогобич: Коло.

Іванцюра, І. (2001). Доброгостів. Історико-географічний мемуарний нарис. Дрогобич: Коло.

Нариси з історії Східниці (2013). Дрогобич: Коло.

Пастух, Р., Сов’як, П., Шимко, І. (2012). Дрогобиччина: свідки епох. Енциклопедична книга-альбом. Дрогобич: ПП «Коло».

Тарнавський, Р. (2019). Тустановичі: історико-краєзнавчі нариси. Дрогобич: Посвіт.

Шематизм (1936). Шематизм греко-католицького духовенства злучених епархій Перемиської, Самбірської і Сяніцької на рік Божий 1936. (Перемишль).

APP ABGK – Archiwum Panstwowie w Przemyslu. Archiwum Biskupstwa Greсkoкatolickiegо w Przemyslu.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-04-15