БЕЛЬГІЙСЬКІ СКЛЯНІ ПІДПРИЄМСТВА КОСТЯНТИНІВКИ НА ВИСТАВКАХ В УКРАЇНІ КІН. ХІХ – ПОЧ. XX СТ.
DOI:
https://doi.org/10.24919/3083-6158.17/59.7Ключові слова:
експонат, скло, дзеркало, пляшки, павільйон, промисловість, бельгійські підприємці.Анотація
Анотація. Мета полягає у дослідженні участі бельгійських скляних підприємств Костянтинівки у промислових виставках на території України у кінці ХІХ – на початку XX ст. Ці три підприємства поблизу станції Костянтинівка та однойменного села Катеринославської губернії (сучасне м. Костянтинівка, Донецька область) належали двом бельгійським акціонерним товариствам: скляних заводів (Societe des Verreries de Donetz) та дзеркальних заводів (Societe anonyme des Glaceries du midi de la Russie). Важливо зазначити, що це єдиний подібний комплекс бельгійських підприємств скляної галузі не тільки на Донеччині та Придніпров’ї, але й загалом в Україні. Методологічною основою роботи є принципи історизму, об’єктивності й наукової достовірності. Використано історико-системний, хронологічний та аналітичний методи. Наукова новизна полягає в тому, що окреслена тема вперше виділена та комплексно досліджена. Висновки. Бельгійські підприємці, скляні виробництва яких розташовувались у Костянтинівці, брали участь у великих виставках в Україні, де була представлена промисловість, а саме в Києві (двічі), Одесі та Катеринославі (м. Дніпро). Виставковий дебют стався в Києві у першій рік роботи скляного підприємства та ознаменував його вихід на ринок будівельних матеріалів. Участь у виставках була відзначена вищими нагородами за якість. Сама система отримання нагород була потужним рекламним засобом, яким користувались бельгійські скляні товариства. Особлива увага приділялась оригінальним рішенням експонування власної скляної продукції. Створений задля цього екзотичний скляний павільйон належав до кращих зразків архітектури малих форм. Він вдало був представлений на виставках, що відзначалося сучасниками.
Посилання
Альбом Южно-Русской областной выставки в Екатеринославе 1910 года. (1910). Санкт-Петербург.
Донік, О. (2016). Київська всеросійська виставка 1913 р. як виразний приклад презентації досягнень у модернізації економіки й міського життя. Проблеми історії України ХІХ – поч. ХХ ст., 2, 50–66.
Киевская с/х и промышленная выставка 1897 года и ее участники (1898). Киев: Типография Кульженко і Струнского,
Краткий путеводитель на Всероссийской выставке 1913 г. в г. Киеве (1913). Киев: Типография Кушнерев и К.
Лазебник, В. (2017). Сталь у степу. Погляд з України. Дніпро: Арт-прес.
Новосельський, А. (2020). Скло Донеччини: історія скляного виробництва Костянтинівки. Житомир: О. Євенок.
Пеетерс, В. (2010). Сталь у степу. Київ.
Прейскурант бемских, матовых и узорчатых оконных стекол и зеркал. Общества Донецких и химических заводов в Константиновке (1913). Москва.
Прейскурант бемских, матовых и узорчатых оконных стекол и зеркал. Общества Донецких и химических заводов в Константиновке (1916). Москва.
Путеводитель и каталог Южно-Русской областной сельскохозяйственной, промышленной и кустарной выставки (1910). Екатеринослав.
Художественный павильон общества Донецких стекольных заводов (1910). Приднепровский край, 4056.
Южно-Русская областная выставка (1910). Екатеринослав.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.