ДЕМОКРАТИЧНІ РИСИ ПОЛІТИЧНОГО СВІТОГЛЯДУ В. ЛИПИНСЬКОГО В ТРАКТУВАННЯХ СУЧАСНИХ ДОСЛІДНИКІВ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2312-2595.16/58.15Ключові слова:
В. Липинський, сучасна історіографія, липинськіана, демократичний аспект політичного світогляду, демократія, демократичні цінностіАнотація
Мета статті – проаналізувати праці сучасних дослідників, які вивчають політичний світогляд В. Липинського та виокремити їхні ключові позиції щодо демократичного аспекту в його світогляді. Методологія дослідження базується на принципах системності, науковості, авторської об’єктивності та історизму, а також на методах історіографічного аналізу і синтезу. Наукова новизна полягає в проведені комплексного аналізу сучасних наукових праць, присвячених В. Липинському, що дозволяє оцінити різноманітність підходів до демократичного аспекту його політичного світогляду. Висновки. У дослідженнях липинськознавців простежуються три підходи до демократичних аспектів поглядів В. Липинського. До однієї групи належать дослідники (Я. Пеленський, С. Фіцик), які вважають, що демократичні ідеї відігравали значну роль у світогляді історичного діяча. Цю тезу вони підтверджують передусім виразними демократичними висловлюваннями в текстах мислителя того часу. Іншу групу становлять науковці, які вважають, що демократизм у візії В. Липинського відрізнявся від трактування представників українського національного руху (І. Гирич, К. Галушко). Можна дійти висновку, що В’ячеслав Казимирович намагався видозмінити українську демократію шляхом її симбіозу з консервативними цінностями, що робило б її привабливою для правих сил в українському русі. Частина липинськознавців (В. Потульницький, Т. Осташко, І. Передерій, В. Томахів) вважає, що демократизм В. Липинського був політичною стратегією. Діяч був змушений приховувати свої справжні політичні переконання для того, щоб забезпечити представництво консервативної течії в загальноукраїнському національному русі. В іншому разі його могли б асоціювати з російськими монархічними організаціями, що вороже ставилися до українського національного руху, і він не зміг би продовжувати свою громадсько-політичну діяльність. Демократична обгортка політичного світогляду В. Липинського характеризувала його гнучкість і здатність до компромісів у досягненні мети – здобуття української самостійності. Попри визнання демократичності українського національного руху, він не вважав себе частиною демократичного табору українських сил і повинен був ураховувати політичну кон’юнктуру того часу. Дослідники підкреслюють, що політичний діяч за будь-яких обставин залишався прихильником консервативних цінностей і ніколи не вважав себе щирим демократом.
Посилання
Гирич, І. (2014). Липинський і українська націонал-демократія (1900–1914): пошуки теоретичного компромісу з консервативною ідеологією. Історіографічні дослідження в Україні, 25, 181–207.
Гирич, І. (2019). В’ячеслав Липинський: хлібороб і жовнір (Співвідношення демократичного і консервативного в його історіософії). Папакін Г., Брехуненко В. та ін. (Ред.). Київ.
Майданюк, В. (2012). Концепція демократії В. Липинського: ідеологічні аспекти. Вісник Львівського університету. Серія філософсько-політологічні студії, 2, 230–240.
Масненко, В. (2002). Роль В. Липинського у становленні державницького напрямку української історіографії. Молода нація: Альманах, 4, 36–55.
Осташко, Т. (2015). Родина В’ячеслава Липинського. Вісник Київського національного лінгвістичного університету. Серія: «Історія, економіка, філософія», 20, 43–55.
Осташко, Т. (2012). Проблема вивчення соціально-політичного компромісу у працях В’ячеслава Липинського. Проблеми вивчення історії Української революції 1917–1921 років, 8, 99–126.
Осташко, Т., & Терещенко, Ю. (2010). В’ячеслав Липинський та його доба (Книжка перша). Київ: Темпора.
Пеленський, Я. (Ред.). (1994). В’ячеслав Липинський: Історико-політологічна спадщина і сучасна Україна (Матеріали Міжнародної наукової конференції, 2–6 червня 1992 року, Київ, Луцьк, Кременець). Східноєвропейський дослідний інститут ім. В. Липинського.
Передерій, І. (2012). В’ячеслав Липинський: етнічний поляк, політичний українець: монографія. Полтава: Вид-во ПолтНТУ.
Потульницький, В. (2000). Роль польської шляхти у формуванні світоглядних та ідеологічних засад українського монархізму в другій половині XIX – на початку XX ст. Проблеми слов’янознавства, 51, 57–68.
Потульницький, В. (1992). Історія української політології (концепції державності в українській зарубіжній історико-політичній науці). Київ: Либідь.
Потульницький, В. (1994). Політична доктрина В. Липинського. Львів: Дзвони.
Потульницький, В. (2021) Проблема українсько-польського співіснування в українській консервативній політичній думці міжвоєнної доби: Липинський versus Томашівський у контексті епохи. Міжнародні зв’язки України: наукові пошуки і знахідки, 30, 67–84. https://doi.org/10.15407/mzu2021.30.067.
Приймак, О. (2010). В’ячеслав Казимирович Липинський (гімназичні роки). Збірник наукових праць Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди. Серія: «Історія та географія», 38, 14–19.
Смолій, В., & Ясь, О. (2019) Хиткі образи нового віку: ідеали й обрії прийдешності у візіях українських інтелектуалів кінця XIX – початку XX ст. Український історичний журнал, 5, 86–121. https://doi.org/10.15407/uhj2019.05.086.
Томахів, В. (2012). В’ячеслав Липинський як теоретик українського державотворення: формування політичних ідеалів. Вісник Київського національного лінгвістичного університету. Серія: Історія, економіка, філософія, 17, 21–24.
Фіцик, С. (2020). Погляди В’ячеслава Липинського про державу і право: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.01. Національний університет «Львівська політехніка».
Ясь, О. (2005). В’ячеслав Липинський. Історіографічні дослідження в Україні, 15, 432–486.
Gancarz, B. (2006). «My, szlachta ukraińska…» Zarys życia i działalności Wacława Lipińskiego. 1882–1914. Kraków: Arcana.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.